ROWY I OKOLICE

ATRAKCJE - HISTORIA - PRZYRODA

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY

Słowiński Park Narodowy

Założony w roku 1967, zajmuje powierzchnię ponad 327 tys. km2 i jest jednym z dwóch parków nadmorskich w Polsce (obok Wolińskiego Parku Narodowego). Jego największymi walorami są wspaniałe, naturalne systemy jezior przymorskich, bagna, torfowiska, łąki, nadmorskie bory i lasy oraz wydmowy pas mierzei z unikatowymi w Europie ruchomymi wydmami. Przez Park prowadzi wiele szlaków turystycznych. Na części z nich obowiązuje zakaz wchodzenia z psami.

Gardna Wielka i jezioro Gardno

Wieś Gardna Wielka oddalona jest od Rowów ok. 19 km. Leży na przeciwległym brzegu jeziora Gardno, będącego jednym z większych przybrzeżnych akwenów na wybrzeżu Bałtyku (25 km2). W centrum wsi, na wzgórzu znajduje się neogotycki kościół z poł. XIX w. Nad brzegiem jeziora położona jest przystań żeglarska z pomostem.

Atrakcją miejscowości jest tzw. Diabelski Kamień. Jest to ogromny głaz narzutowy, zwieńczony żelazną kotwicą. Wiążą się z nim ciekawe, miejscowe legendy. Dotrzeć do niego można jadąc ul. Bałtycką do brzegu jeziora, następnie kierując się drogą wzdłuż brzegu w kierunku zachodnim. Po ok. 100 m trafimy na wąską, prostopadłą do linii brzegowej ścieżkę wśród trzcin, która prowadzi do samego kamienia. Nad jeziorem Gardno od strony Rowów znajduje się pomost widokowy, a na południe od Rowów – wieża widokowa.

luksusowy apartament nad morzem
jezioro gardna noclegi
lokale do wynajęcia nad morzem
domki nad morzem wakcaje w rowach
słowiński park narodowy atrakcje

Smołdzino i Rowokół

Wieś Smołdzino ma bardzo atrakcyjne położenie pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko. Znajduje się tu Dyrekcja SPN i bardzo ciekawe Muzeum Przyrodnicze. Godny uwagi jest kościół parafialny pw. Świętej Trójcy z 1 poł. XVII w. z oryginalnym, barokowym wyposażeniem.

Nad wsią wznosi się najwyższy szczyt tych okolic – Rowokół (115 m n.p.m.). W czasach pogańskich uznawany był za święte wzgórze, a w czasach chrześcijańskich wzniesiono tu kaplicę Św. Mikołaja, która istniała do XVI w. Wzgórze to, widoczne od strony morza już od zamierzchłych, czasów służyło za doskonały punkt nawigacyjny dla żeglarzy. We wczesnym średniowieczu znajdowało się na nim słowiańskie grodzisko. Na szczyt można wejść dwoma szlakami turystycznymi (żółty i niebieski) oraz ścieżką przyrodniczą „Rowokół”. Na szczycie wzgórza stoi 25-metrowa wieża widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama całego Parku i wybrzeża Bałtyku.

Smołdziński Las, leżący w odległości 5 km na północ od Smołdzina jest urokliwym przysiółkiem chętnie odwiedzanym przez turystów. Tuż przy asfaltowej drodze, na skraju lasu znajduje się lapidarium, utworzone z pozostałych nagrobków starego cmentarza słowińskiego.

Czołpino, Kluki, Rowy noclegi
apartament w Rowach do wynajęcia
trasy turystyczne w słowińskim parku narodowym

Czołpino, Latarnia Czołpińska i Czerwona Szopa

Niewielka osada Czołpino położona jest w samym sercu Parku. Znajdują się tutaj zabudowania tzw. „Osady Latarników”, w której mieszkali pracownicy obsługujący pobliską latarnię morską. W wyremontowanym głównym budynku osady znajduje się interesujące Muzeum Latarnictwa. 30-minutowy spacer na pobliską wydmę doprowadzi nas do czołpińskiej latarni morskiej zbudowanej w poł. XIX w. Jest to jeden z ładniejszych obiektów tego rodzaju na polskim wybrzeżu. Ma kształt ceglanej wieży o owalnym przekroju i wysokości ponad 25 m. Z góry rozciąga się wokół wspaniały widok.

Z Czołpina można również dojść na platformę widokową na wydmie na dawnych terenach wojskowych. Idąc z Czołpina na brzeg morza dojdziemy do tzw. „Czerwonej Szopy”. Jest to ceglany budynek dawnej bazy ratowników morskich (podobna Czerwona Szopa zachowała się także w Ustce).

zwiedzanie ustki atrakcje
gdzie się wybrać w okolicach Ustki
pokoje w Rowach na wakacje
miekszanie w Rowach
pokoje na wynajem wakacje nad bałtykiem
apartamentowiec w Ustce do wynajmu
zwiedzanie muzeum ziemi słowińskiej
skansen w klukach

Jeziora Dołgie Duże i Dołgie Małe

Na zachód od Czołpina rozciągają się dwa niewielkie jeziora przybrzeżne – Dołgie Duże i Dołgie Małe (to ostatnie jest najmniejszym jeziorem SPN). Można do nich dojść przez las sosnowy z Czołpina czerwonym szlakiem. Nad obydwoma znajdują się pomosty widokowe.

Kluki i jezioro Łebsko

Niewielka wieś na Wybrzeżu Słowińskim na południowo-zachodnim brzegu jeziora Łebsko, 35 km na wschód od Rowów. Przetrwała tu XVIII- i XIX-wieczna zabudowa ryglowa (szkieletowa), chałupy ryglowe kryte strzechą i gontem. Założony tu skansen (Muzeum Ziemi Słowińskiej), zachował dzięki temu oryginalne rozplanowanie i klimat wsi z XIX w.

Przy wjeździe do wsi znajduje się nieduży, słowiński cmentarz protestancki, obecnie stanowiący część Muzeum. Znajdują się na nim XIX- i XX-wieczne nagrobki.

Jezioro Łebsko, o powierzchni ponad 70 km2, jest największym jeziorem na polskim Wybrzeżu. (trzecie co do wielkości w Polsce). Jego powierzchnia zmniejsza się wskutek nawiewania piasku z wydm łebskich oraz ekspansji roślin przybrzeżnych. W okolicach Łeby i w pobliżu wsi Izbica znajdują się przystanie żaglowe. Około 1 km na wschód od wsi Kluki (spacer polną drogą i groblami przez podmokłe łąki), znajduje się punkt widokowy na jezioro z drewnianą wieżą. Pozostałe punkty widokowe są zlokalizowane w Izbicy, Gaci i Rąbce.

jezioro łebsko wolne pokoje
wakacje w klukach noclegi
ośrodki wypoczynkowe rowach
osrodek wypoczynkowy w rowach
wolne miejsca w domkach nad morzem
ruchome wydmy w łebie
wakacje w łebie pokoje
wczasy w łebie wolne miejsca
rodzinne wakacje w rowach
przedwodniki po ziemi słupskiej
przewodnik po rowach
turystyka piesza Ustka Rowy
turystyka piesza na wybrzeżu Ustka Darłowo
wynajem rowerów Rowy
rowerem po wybrzeżu trasy
trasy rowerowe wokół ustki i rowów
wakacje w ustce
wczasy w rowach tanio
polecany apartament nad polskim morzem
gdzie rowerem nad morzem

Ruchome wydmy

Znajdują się 7 km na zachód od Łeby między Jeziorem Łebskim a brzegiem morza, na Mierzei Łebskiej. Są jedną z największych atrakcji polskiego wybrzeża. Piasek bałtycki charakteryzuje się drobną frakcją. Jeśli nie jest wiązany roślinnością, łatwo ulega przemieszczeniu. W okolicach Łeby są to znaczne obszary, a działalność eoliczna utworzyła tu wysokie wzgórza, które podlegają stałemu, powolnemu ruchowi. Największy obszar wydm w okolicach Łeby ma ok. 500 ha i nieustannie się powiększa, zasypując jezioro Łebsko.

Na wydmy prowadzi czerwony szlak turystyczny z Łeby przez rejon wyrzutni rakiet z II wojny światowej w Rąbce. Pieszą trasę można skrócić wynajmując melex lub płynąc statkiem wycieczkowym przez Łebsko. Dla ruchu turystycznego udostępniona jest 30-metrowa Wydma Łebska, z której roztacza się malownicza panorama na jezioro, mierzeję i Bałtyk.

badania archeologiczne dla firm

Wszystkie Prawa Zastrzeżone ©
DELFA

katalogi reklamowe projektowanie i druk wrocław gazetki reklamowe projektowanie i druk wrocław

Wszystkie te wspaniałe miejsca możecie Państwo odwiedzić rezerwując noclegi w apartamencie "Pod Żaglami" w Rowach:
Tel.: +48 604 796 869
www.rowy-piaskowa14a.pl